ABC tuneli foliowych: Zalety, Poradnik zakupu i więcej!Tunele foliowe cieszą się coraz większą popularnością wśród ogrodników, stanowiąc prosty i ekonomiczny sposób ochrony roślin przed mrozem i szkodnikami. Tunel foliowy 3x2 pozwala wydłużyć sezon wegetacyjny, ponieważ zapewniają roślinom ciepłe środowisko, w którym mogą się rozwijać. Chronią one również Twoje uprawy przed ptakami, ślimakami i innymi szkodnikami. Być może zastanawiasz się jednak, jakie są zalety korzystania z tunelu foliowego i gdzie można go kupić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tunelach foliowych!

Co to są tunele foliowe?

Tunele foliowe to proste konstrukcje służące do ochrony roślin przed zimnem. Są one zazwyczaj wykonane z wytrzymałego polietylenu i mogą być przymocowane do ziemi za pomocą kołków lub słupków. Istnieje wiele różnych rodzajów tuneli foliowych, w tym osłony rzędowe, domki tunelowe i zestawy szklarniowe. Osłony rzędowe to lekkie osłony, które umieszcza się nad rzędami warzyw, aby chronić je przed zimnem. Są łatwe do usunięcia i umieszczenia, co czyni je idealnymi do sezonowej uprawy warzyw. Domki tunelowe to duże tunele plastikowe umieszczane nad podniesioną grządką.

Zapewniają one ciepłe, osłonięte środowisko do uprawy warzyw, pozwalając na przedłużenie sezonu wegetacyjnego o kilka tygodni. Zestawy szklarni są podobne do domów tunelowych i są przeznaczone do całorocznej uprawy. Są one bardzo trwałe i wyposażone w szeroką gamę akcesoriów, co czyni je idealnymi dla hodowców komercyjnych.

Zalety stosowania tuneli foliowych

Tunele foliowe oferują szereg zalet w stosunku do innych rodzajów zabezpieczeń. Są tanie w zakupie, łatwe w użyciu i mogą być przenoszone po ogrodzie w razie potrzeby. Tunele foliowe są również lekkie, więc można je łatwo umieścić na ramie lub innych konstrukcjach nośnych. Mogą być używane do ochrony szerokiej gamy roślin, w tym warzyw, kwiatów, drzew owocowych i winorośli. Tunele foliowe są również przydatne do zwalczania szkodników, ponieważ mogą trzymać z dala większe zwierzęta, takie jak ptaki i wiewiórki. Mogą być również wykorzystywane do przedłużenia sezonu wegetacyjnego, pozwalając na uprawę warzyw i kwiatów poza zwykłym czasem sadzenia.

Przewodnik po zakupie tuneli foliowych

Kupując tunel foliowy, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, upewnij się, że tunel jest odpowiedni do Twoich potrzeb. Na przykład, jeśli chcesz uprawiać pomidory, będziesz potrzebował wyższego tunelu. Następnie rozważ cenę, ponieważ istnieje szeroki zakres dostępnych cen. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa cena, tym bardziej trwały i dłużej działający będzie tunel. Wreszcie, upewnij się, że tunel jest łatwy do postawienia i zdjąć. Nie chcesz przecież spędzać godzin na próbach złożenia tunelu. Jeśli kupujesz tunel po raz pierwszy, dobrym pomysłem jest zakup tańszego modelu, ponieważ nie będziesz wiedział, jak często będziesz go używać. Możesz go później rozbudować, jeśli zdecydujesz, że tunel będzie przydatny w Twoim życiu ogrodniczym.

Jak używać tuneli foliowych

Aby użyć tunelu foliowego, najpierw umieść go nad obszarem, w którym chcesz uprawiać rośliny. Upewnij się, że jest on solidnie przymocowany do ziemi za pomocą kołków lub słupków, aby uniknąć zdmuchnięcia go przez wiatr. Umieść rośliny w tunelu i regularnie je podlewaj. Jeśli używasz tunelu po raz pierwszy, warto upewnić się, że rośliny mają wystarczająco dużo wody, aby wystarczyło im na kilka dni. Kiedy będziesz gotowy do zdjęcia tunelu foliowego, po prostu usuń go z roślin. Upewnijcie się, że usunęliście go przed nadejściem chłodów, ponieważ może on zapewnić roślinom zbyt dużą ochronę, gdy jest zimno.

Porady dotyczące używania tuneli foliowych

- Wybierz odpowiedni tunel: Upewnij się, że wybrany przez Ciebie tunel jest odpowiedni dla roślin, które chcesz uprawiać. Na przykład, jeśli chcesz uprawiać pomidory, będziesz potrzebował wyższego tunelu niż w przypadku uprawy sałaty.

- Sprawdź, czy twoje rośliny są zbyt wysokie: Jeśli uprawiasz wysokie rośliny, takie jak kukurydza, może być konieczne regularne sprawdzanie wysokości, aby upewnić się, że wierzchołki roślin nie znajdują się powyżej górnej części tunelu.

- Nie zostawiaj tunelu w górze po tym, jak jest zbyt zimno: Bądź czujny podczas korzystania z tunelu foliowego i upewnij się, że zdejmiesz go zanim zrobi się zimno.

- Nie używaj tunelu foliowego w lecie: Podczas gdy mogą być przydatne w zimie, mogą faktycznie spowodować przegrzanie twoich roślin w lecie.

- Wybierz model łatwy do usunięcia: Jeśli uprawiasz w podwyższonym łóżku, ważne jest, aby wybrać tunel, który jest łatwy do usunięcia. W przeciwnym razie możesz mieć trudności z jego usunięciem.

 

O mnie